متخصص مغز و اعصاب

سونوگرافی TCD چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال یا سونوگرافی TCD  یک روش اولتراسوند غیر تهاجمى و بدون درد است که در آن از امواج صوتی برای ارزیابی جریان خون (گردش خون) در مغز و اطراف آن استفاده می کند. از هیچ کنتراست یا تابش خاصى در آزمایش استفاده نمى شود.

پزشکان این آزمایش را توصیه می کنند تا تشخیص دهند آیا در رگ های خونی اتفاقی افتاده که بر جریان خون مغز تاثیر بگذارد. سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال اغلب برا تشخیص موارد زیر به کار مى رود آزمون :

  • وازواسپاسم، پس از آنوریسم ناگهانی مغز
  • کم خونی داسى شکل، برای تعیین خطر سکته ى مغزی بیمار
  • سکته مغزی ایسکمیک
  • تنگی داخل جمجمه اى یا انسداد رگ های خونی
  • آمبولى مغزی

تشخیص بیماری های مغز و اعصاب

سونوگرافی TCD برای ارزیابی سیزده شریان اصلی خون رسان به مغز استفاده می شود، اما مى توان براى شناسایی مشکلات تخصصی مرتبط با جریان خون مغز نیز از آن استفاده کرد:

# مانیتورینگ تشخیص آمبولى

سونوگرافی TCD هر ذره ى آزاد شناور که ممکن است در جریان خون باشد، را شناسایی مى کند. این ذرات می توانند منبع قابل توجهی از خطر سکته مغزی باشند.

# مطالعه حباب محلول نمک متلاطم

سونوگرافی TCD مخصوص شناسایی این است که آیا محل عبور یا سوراخى بین حفره های سمت راست و چپ وجود دارد که از طریق آن خون وارد قلب شود. این سوراخ معمولا پس از تولد بسته می شود. اگر بسته نشود ، می تواند باعث افزایش خطر سکته مغزی در برخی از بیماران شود.

مطلب مرتبط: سکته مغزی از پیشگیری تا مراقبت بیماران در منزل

# بررسی واکنش پذیری اعصاب محرک عروق حاوى دى اکسید کربن

این مطالعه غیر تهاجمى بررسى مى کند که آیا عروق کوچکى که جریان خون را به مغز تنظیم می کنند به درستی کار می کنند یا خیر. هنگامی که مقدار کمی از دی اکسید کربن و اکسیژن استنشاق شد ، شبیه به وضعیت نفس کشیدن، این عروق کوچک باید جریان خون به مغز را گسترش دهند.

سونوگرافی TCD

چه اتفاقی در سونوگرافی TCD رخ می دهد؟

در طی یک سونوگرافی TCD ، بیمار بر پشت خود قرار می گیرد. تکنسین مقدار کمی ژل را بر روى گیجگاه ها، بر روى پلک های بسته، زیر فک و قاعده ى گردن اعمال مى کند.

سپس تکنسین یک دستگاه کوچک مانند میکروفون، که به عنوان یک مبدل شناخته می شود، روی آن محل ها قرار می دهد و به جریان خون گوش می دهد. این مبدل امواج صوتی را جمع آوری می کند و رایانه از آن امواج صوتی برای ایجاد تصاویری استفاده می کند که سرعت جریان و مقاومت درون عروق را نشان می دهد.

آیا آزمایش باعث ناراحتی می شود؟

این روش کاملا بدون درد است و می تواند در هر محیطی انجام شود ، از جمله:

  • بخش اورژانس
  • اتاق های سرپایی
  • واحد مراقبت های ویژه ( آى سى یو )
  • اتاق عمل
  • درمانگاه

قبل از انجام سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال چه آماده سازی لازم است؟

هیچ آماده سازی برای انجام ابن آزمایش وجود ندارد. با این حال، مهم است که بیمار در طى تست ساکت و بى حرکت باقی بماند .

از آنجایی که این روش شامل نمونه برداری بر روی پلک های بسته است، بیماران باید در طول آزمون لنز هاى طبى و عینک خود را بردارند. این روش در بیمارانی که جراحی چشم تهاجمی در ماه گذشته داشته اند، از جمله اصلاح چشم با لیزر، تعویض قرنیه یا درمان کاتاراکت انجام نمی شود.

این روش چه مدت طول خواهد کشید؟

بسته به نوع اندازه گیری مورد نیاز، سونوگرافی TCD حداقل ۴۵ دقیقه طول می کشد. بیماران که به عنوان سرپایی آزمایش می شوند، باید یک ساعت و نیم آن جا بمانند .

پس از اتمام تست چه اتفاقى مى افتد ؟

برای بیمارانی که در حال حاضر در بیمارستان بستری نیستند، هیچ محدودیتی وجود ندارد . پس از تست مى توانند به به خانه بروند. متخصص مغز و اعصاب نتایج آزمایش را به بیمار اطلاع خواهد داد.

آیا این روش اثرات جانبی دارد؟

مطالعات نشان داده است که سونوگرافی خطرناک نیست و عوارض جانبی مضرى ندارد. علاوه بر این، سونوگرافی از تشعشع  مانند ایکس استفاده نمی کند.

دکتر مجید کیهانی فرد متخصص مغز و اعصاب در تهران

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

ما را به اشتراک بگذارید
ممکن است شما دوست داشته باشید