متخصص مغز و اعصاب

درمان سرطان مغز با ویروس زیکا

سلول های سرطانی از رشد غیر طبیعی سلول های مغزی به وجود می آیند. این رشد غیر طبیعی می تواند منجر به تشکیل تومور مغزی شود. سرطان مغز نوع بدخیمی از تومور مغزی است.


علائم سرطان مغز

سرطان مغز می تواند نشانه های مختلفی داشته باشد، نشانه های رایج سرطان مغز عبارتند از:

✔ حملات صرعی

✔ گیجی

✔ تغییرات رفتاری

خبر خوب اینکه همه ی تومورهای مغزی سرطانی نیستند. تومورهای خوش خیم هم می توانند علائم و نشانه هایی شبیه به این داشته باشند. تومورهای سرطانی  مثل همه ی  سلول های بدن برای زنده ماندن  به مواد غذایی موجود در خون نیاز دارند.

این سلول ها، مواد مغذی را از خون دریافت کرده، به سلول های سالم مغز حمله کرده و اجازه ی رسیدن مواد مغذی را به آن ها نمیدهد و به این طریق به سلول های سالم مغز آسیب می زنند. سلول های سرطانی می توانند به سایر نقاط بدن نیز سرایت پیدا کنند.

تومور خوش خیم، توموری است که به بقیه ی بافت های بدن سرایت پیدا نکرده و به دیگر سلولها آسیب نمی رساند. تومور های بدخیم دارای اهمیت بیشتری نسبت به تومور های خوش خیم هستند، اما یک تومور خوش خیم هم می تواند با فشار آوردن روی بافت های مجاور مشکلات زیای در بدن  ایجاد کند.

تومور مغزی

سرطان مغز می تواند روی فکر کردن، تمرکز و رفتار فرد تاثیر بگذارد. تغییرات شناختی میتواند قابلیت های بیمار را برای انجام هر گونه کاری  مختل کند.

فهمیدن اینکه سرطان درمان شده ولی بدن دیگر قابلیت انجام کارهای  گذشته  را ندارد، می تواند برای بیماران سرطانی بسیار ناراحت کننده باشد. تغییرات شناختی در این گونه بیماران می تواند ملایم یا شدید باشد و در طول زمان متغیر باشد.

خبر خوشحال کننده ای که وجود دارد این است که همه روزه شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه ی پزشکی هستیم. محققان در حال کار بر روی ویروسی هستند که میتواند درمانی برای سرطان های مغزی باشد.

ویروس زیکا که به عنوان یک ویروس مخرب مغزی شناخته شده است،  روی سلول های بنیادی تاثیر گذاشته و با ایجاد نقص در آن ها منجر به آسیب مغزی می شود. دانشمندان اعتقاد دارند، که میتوان با مهار این ویروس، از آن برای کشتن سلولهای سرطانی مغز استفاده کرد و راه درمانی برای سرطان مغز یافت.

آزمایش بر روی حیوانات آزمایشگاهی

تحقیقات نشان می‌دهد که ویروس زیکا قادر است ساقه ی سلول های سرطانی را مورد هدف قرار داده و از بین ببرد ویروس زیکا می تواند تحول مهمی در پزشکی تومور شناسی به وجود بیاورد.

آزمایش ها نشان دهنده ی  آینده ی نوید بخشی در علم پزشکی است، هر چند که نتیجه ی آزمایش روی انسان همیشه به خوبی آزمایش روی حیوانات نیست.

سرطان مغز مهلک معمولا بعد از دو سال از شروع بیماری منجر به مرگ آدمی می شود. نابود کردن ساقه ی سلول های سرطانی  بسیار مشکل است، چون آنها قادر هستند با استفاده از سیستم ایمنی بدن دوباره خود را ترمیم کنند. سلول های سرطانی در برابر درمان های کنونی مثل شیمی درمانی و پرتو درمانی مقاوم هستند.

اگر تومور به صورت موفقیت آمیز برداشته شود، ساقه های سلولی باید از بین برود تا از رشد سلولهای جدید جلوگیری شود. چون این بیماری ممکن است خیلی زود برگردد.

دانشمندان فکر می کنند طبیعت توانسته سلاحی برای هدف گرفتن سلولهای سرطانی پیش روی انسان بگذارد. ویروس زیکا با شناسایی سلول های مخرب و با تاثیر گذاشتن بر سلولهای بنیادی آنها را از بین می برد و آن ها را از ریشه ویران می کند.

انجام آزمایش روی موش های آزمایشگاهی نشان می دهد، گونه ای از زیکا با حمله به سلول های سرطانی، رشد آن ها را کم کرده و به صورت چشم گیری عمر موش ها را زیاد می کند.

ویروس زیکا

اگر از این بیماری رنج می برید به هر گونه تغییری توجه کنید. از خانواده یا دوستان خود بخواهید که تغییرات رفتاری شما را به خوبی زیر نظر بگیرند تا اگر هنوز متوجه شان نشده اید، آنها را به شما گوشزد کنند. این تغییرات را حتما با دکتر یا تیم پزشکی خود در میان بگذارید تا علل و تاثیرات منفی آن را بررسی کنند.

بعضی از تغییرات ممکن است به خاطر  بیماری های دیگر، به وجود بیایند و قابل درمان باشند. گسترش یا دوام  تغییرات شناختی به ریشه ی آن ها بستگی دارد. هذیان گویی یا آشفتگی یکی از تغییراتی است، که می تواند پس از قطع دارو به وجود بیاید.

مصرف مضمن داروها می تواند منجر به تغییرات روان پریشی و اسکیزوفرنی شود، که ممکن است مضمن یا قابل درمان باشد، که این به ریشه ی مشکل بستگی دارد. اگر متوجه  تغییراتی در فکر کردن، حافظه و یا رفتار خود شدید حتما آنها را یادداشت کنید.

 از خانواده یا دوستان خود بخواهید رفتار شما را زیر نظر بگیرند تا اگر دچار مشکلی شدید متوجه شوند و از شما مراقبت کنند. در صورت بروز هر تغییر یا مشکل جدیدی در اسرع وقت با تیم پزشکی خود قرار بگذارید، تا درباره ی این مشکلات یا نشانه ها با آنها صحبت کنید.

درمان بیماری های دیگر درونی، گاهی باعث کاهش و یا از بین رفتن مشکلات شناختی می شود. در طول درمان یا بعد از آن ممکن است با مشکلاتی همچون سختی در تمرکز یا گیجی مواجه شوید.

عدم توانایی در درست فکر کردن، به سختی پیدا کردن کلمات درست و عدم توانایی انجام چند کار باهم از دیگر مشکلاتی است که ممکن است با آن ها مواجه شوید. توصیه هایی که میتواند به شما کمک کند تا از عهده ی تغیرات ملایم شناختی بربیایید.

سردرد

اگر از بیماری های درونی دیگری رنج میبرید، حتما آن را با یک متخصصی که به او اطمینان دارید، درمیان بگذارید.  خانواده و دوستان خود را درجریان اتفاقاتی که برایتان رخ می دهد قرار دهید تا از حمایت آنها بهره مند شوید.

برای کارهای روزانه ی خود برنامه ریزی کنید و کارهایی را در آن بگنجانید که نیاز به تمرکز بیشتری دارند. سعی کنید به کار های خود نظم داده و همه چیز را ثبت کنید. از تقویم برای به یاد آوردن تاریخ های مهم استفاده کنید. و زمان مصرف دارو ها را برای خود یاد داشت کنید.

زمانی را برای فعالیت های بدنی در نظر بگیرید . این امر میتواند باعث افزایش هشیاری مغز شود. در هر زمان فقط روی یک چیز تمرکز کنید و از فعالیت در مکان هایی که تمرکز شما را بهم میریزد، بپرهیزید. فعالیت های عادی روزانه ی خود را گسترش دهید، به خوبی استراحت کنید و یک رژیم غذایی سلام داشته باشید.

اگر شده حتی  چند دقیقه در طول روز ورزش کنید، چنین فعالیت هایی میتوانند به جلوگیری از آشفتگی و اختلات روانی کمک کنند. هذیان گویی یا اختلال روانی که ممکن است در طول روز برای بیمار پیش بیاید موجب خستگی و در خود فرو رفتگی بیمار میشود. این در  حالی است که در برخی دیگر ممکن است موجب اضطراب و یا آشفتگی شود.

این اختلال، تاثیر مستقیم استفاده از داروهاست که با قطع داروها بهبود پیدا میکند. اگر فکر میکنید دارای هذیان گویی یا اختلال روانی شده اید با پزشک خود تماس بگیرید.

 

دکتر مجید کیهانی فرد متخصص مغز و اعصاب در تهران

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

ما را به اشتراک بگذارید
ممکن است شما دوست داشته باشید