متخصص مغز و اعصاب

درمان جایگزین برای نوروپاتی

نوروپاتی، نوعی صدمه به اعصاب است. در این بیماری، عصب هایی که پیام ها را به دست و پا منتقل میکنند، صدمه میبینند.

کسی که نوروپاتی دارد، اغلب دچار بی حسی، مورمور یا احساس سوزش در دست ها و پاها میشود. همچنین ممکن است حس های نادرست در اندام ها به وجود بیاید.

نوروپاتی ممکن است، در اثر بیماری های مختلفی به وجود بیاید از جمله دیابت، که البته برگشت پذیر است. مداخلات پزشکی تحت شرایطی میتواند به بهبود درد نوروپاتی کمک کند.

درمان نوروپاتی

درمان جایگزین هم میتواند باعث کاهش درد و علائم نوروپاتی شود از جمله این درمانها:

اسیدهای چرب

اسیدهای چرب ضروری مانند آلفا لیپوییک اسید، گاما لینولنیک اسید و امگا۳ همگی در نوروپاتی ناشی از دیابت سودمند هستند. با مطالعه ای که روی جریان خون و علائم جسمی از جمله بی حسی و احساس سوزش انجام شد، طی درمانی که چندین ماه طول کشید، در تعدای از شرکت کنندگان آزمایش، کاهش علائم نوروپاتي و جریان خون بهتر مشاهده شد.

ال کارنیتین

ال کارنیتین ماده ای است که بدن آن را در اندام مختلف مثل کبد و مغز ذخیره میکند. مرکز دانشگاه علوم پزشکی مریلند اعلام کرد تعدادی از افرادی که دچار نوروپاتي مرتبط با دیابت بودند، وقتی که نوعی کارنیتین به اسم استیل ال کارنیتین را مصرف کردند، در حس اندام انتهایی خود بهبودی مشاهده کردند.

گوشت قرمز، کره بادام زمینی و فرآورده های لبنی سرشار از این مواد مغذی هستند. اما مکمل های غذایی مربوط نیز در همه ی داروخانه ها موجود است.

ویتامین ب

ویتامین ها و مواد معدنی

 مطالعات نشان میدهد که کمبود ویتامین ممکن است در افراد باعث بروز نوروپاتی شود. جبران ویتامین های B1 ، B12 و E میتواند باعث کاهش علائم این بیماری شود.

مصرف روزانه ۳۰۰ میلی گرم ویتامین E و مقدار زیادی ویتامین B میتواند کمک کننده باشد. اما گزینه ی دیگری که بیماران و پزشکان میتوانند به آن توجه کنند، مصرف روزانه ی مکمل های ب کمپلکس است.

مکمل های گیاهی

ممکن است درمان های گیاهی برای نوروپاتی جایگزین شوند. مخمر سنت جان نوعی داروی گیاهی است که مصرف خوراکی دارد و میتواند دردهای مرتبط با نوروپاتي را کاهش دهد.

کرم های موضعی حاوی کاپساپین، که یک ماده ی ضد التهاب در فلفل است، میتواند احساس سوزش را در بعضی از افراد کاهش دهد.

طب سوزنی

داروهای سنتی چینی

طب سوزنی که منشا طب سنتی چینی دارد، ممکن است راه موثری برای کنترل نوروپاتي باشد. نسخه ی آنلاین پزشک ویزیت اعلام کرد که هنر کهن طب سوزنی، ممکن است همراه با یا به جای درمان های دیگری که درد نوروپاتي را کاهش میدهند، استفاده شود.

طب سوزنی از نقاط “چی” استفاده میکند که باعث تجدید انرژی بدن میشوند. آنها همچنین توصیه کردند کسانیکه از درد نوروپاتي رنج میبرند، از فیزیوتراپی برای کنترل شرایط خود استفاده کنند.

تای چی و یوگا به برقراری تعادل بین جسم و ذهن کمک میکنند، آرامش ممکن است ذهن افراد را از درد منحرف کند، حتی اگر این کاهش درد به صورت موقتی باشد.

دکتر مجید کیهانی فرد متخصص مغز و اعصاب در تهران

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

ما را به اشتراک بگذارید
ممکن است شما دوست داشته باشید