متخصص مغز و اعصاب

علل به وجود آورنده سردرد صبحگاهی

یکی از عواملی که می تواند زندگی فردی و اجتماعی شخص  را مختل کند، سردرد صبحگاهی است که علل و عوامل مختلفی می تواند داشته باشد. بسته به زمان ایجاد سردرد، نوع درد ایجاد شده، طول زمان آن و عواملی همچون پاسخ دهی و یا عدم پاسخ دهی به مسکن ها، سردردها در دسته های  متفاوتی قرار می گیرند. 

هر کدام از این سردردها می توانند شیوه درمان و رفتار متناسب با خود را طلب کنند. یکی دیگر از آن ها سردردهای میگرنی است که اکثرا با حملات سردردی بین ساعات ۴ تا ۹ صبح شایع هستند. در چنین شرایطی فرد بیمار باید دقت و توجه بیشتری داشته باشد و در صورت تداوم، بهتر است با پزشک مشورت کند.

شناخت عوامل ایجاد کننده این سردردها می تواند به شما کمک کند تا شرایط را کنترل کنید و به سردردهای صبحگاهیتان پایان دهید. با مطالعه این مقاله میتوانید عوامل کلیدی و مهمی را به دست آورید تا زندگیتان را تغییر دهید.

خواب آپنه چیست؟

افراد مبتلا به آپنه خواب در طول شبانه روز چندین بار دچار قطع تنفس و یا کاهش شدید میزان تنفس می شوند ، شواهد نشان می دهد که آپنه خواب با بیماری هایی همچون فشار خون بالا، سکته مغزی و آریتمی قلبی در ارتباط است.

طول زمان این آپنه ها بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه طول می کشد و در موارد شدید صدها بار در طول شبانه روز تکرار می شود و باعث می شود تا فرد با احساس خفگی به طور مداوم از خواب بیدار شود. یکی از علل سردردهای صبحگاهی این نوع تنگی نفس یا به اصطلاح آپنه خواب می باشد.

علل به وجودآورنده سردرد صبحگاهی 

خواب آلود

عدم خواب کافی و تاثیر آن بر سردرد صبحگاهی

بدن هر انسان در طول شبانه روز به شش تا هشت ساعت خواب احتیاج دارد تا در سلامت کامل به سر ببرد. اگر میزان خواب شبانه شما کم شده باشد و به عبارتی دچار کم خوابی شده باشید، در مواقع بیدار شدن بدنتان احتمال وجود یک مشکل را می دهد و دچار اضطراب می شود و شروع به ترشح هورمون های جنگ و گریز می کند و در نتیجه فشار خون و ضربان قلب شما بالا رفته و تمام این ها شما را دچار سردرد می کند.

آرتروز گردن و تاثیر آن بر سردرد صبحگاهی

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ساعت ها پشت میز کامپیوتر می نشیند و مدام به یک نقطه خیره می شود، یا در موقع درس خواندن سرش را خم می کند و ساعت های طولانی به عضلات گردنش فشار می آورد و یا اگر سیگار می کشید و دخانیات مصرف می کنید، سبک زندگیتان را عوض کنید، چون شما مستعد ابتلا به آرتروز گردن هستید و این بیماری می تواند منجر به سردردهای تیرکشنده از ناحیه پشت سر شود.

از امروز درست بنشینید و به صدای بدنتان گوش دهید و اما اگر دچار این عارضه هستید به یک پزشک متخصص مراجعه نمائید و آرتروز گردنتان را درمان کنید. در همین رابطه پوزیشن خواب و استاندارد بودن وضعیت خواب شما کمک شایانی خواهد بود.

مصرف زیاد دارو

مصرف داروی زیاد و تاثیر آن بر سردرد صبحگاهی

هر ماده شیمیایی که به بدن شما وارد میشود به موازات فوائدی که در پی خواهد داشت عوارض زیادی را هم به دنبال خواهد داشت.

متاسفانه در کشور ما سرانه مصرف خودسرانه دارو و توصیه داروها به یکدیگر جزئی عادی از زندگی محسوب می شود. جالب است بدانید تداخل دارویی برخی داروها می تواند منجر به فوت شود.

اگر از آن دسته افرادی هستید که داروهایتان را به دیگران معرفی می کنید، یا آن را به دیگران تعارف می کنید و یا خوددرمان هستید توصیه می کنم در عوارض هر دارو و تداخلات آن مطالعه نمائید.

دارویی که برای شما نجاتبخش است، ممکن است دیگری را به کام مرگ بکشاند. پس خوددرمانی نکنید. مصرف زیاد داروها می تواند باعث افزایش فشار خون، کاهش تنفس، کاهش هوشیاری، مسمومیت و … شود که همه این ها عواملی برای سردرد هستند. پس اگر سردرد صبحگاهی آزارتان می دهد به روزهای قبل فکر کنید، که آیا داروی زیاد مصرف کرده اید یا نه؟

عدم نوشیدن آب کافی و تاثیر آن بر سردرد صبحگاهی

بجز مواقعی که نوشیدن آب شما را به خطر می اندازد توصیه می کنم روزانه میزان زیادی آب مصرف کنید. کمبود آب در بدن منجر به انقباض رگ های سر برای کنترل مایعات می شود که خود عاملی برای سردرد صبحگاهی است.

مصرف آب پوستتان را شاداب می کند و به شما اعتماد به نفس می دهد، جلوی اشتهای کاذب را می گیرد و از چاقی جلوگیری می کند.

اگر می خواهید همیشه سالم و شاد باشید هر روز صبح با معده خالی یک لیوان آب بنوشید، کم آبی می تواند شما را به بیماری های زیادی مبتلا کند، که عبارتند از:

 • میگرن
 • سوء هاضمه
 • چاقی
 • فشار خون
 • بواسیر
 • سنگ کلیه
 • سرطان رحم
 • سینوزیت

عدم داشتن زندگی شاد و تاثیر آن بر سردرد صبحگاهی

کاهش هورمون های شادی در بدن همچون اندروفین باعث میشود هورمون های دیگر بدن همچون سرتونین کاهش یابند.  کاهش این ماده که خود از جمله عوامل انتقال دهنده های عصبی در مغز به شمار می رود، می تواند منجر به سردرد شود. گرچه هنوز علت کاهش اندروفین در طول شب مشخص نیست ولی می توان با ورزش صبحگاهی آن را جبران کرد.

دیابت و فشار خون و تاثیر آن بر سردرد صبحگاهی

بیماران مستعد و با پیشینه ژنتیکی فشار خون و دیابت نباید پیشگیری و چکاپ را فراموش کنند. رژیم غذایی آن ها باید سالم باشد و توصیه های پزشکان برای جلوگیری از ابتلا به چنین معضلاتی را باید جدی بگیرند.

این بیماری ها فقط سردردهای صبحگاهی را در پی ندارند بلکه میتوانند منجر به آلزایمر شوند. در مطالعات پزشکی زیادی نشان داده شده که آلزایمر با دیابت و فشار خون در ارتباط است.

سردرد

افرادی که باید به پزشک مراجعه کنند

افرادی که دچار یکی از عارضه های زیر هستند بهتر است در صورت سردرد های همیشگی به پزشک خود مراجعه کنند و علت را جستجو کنند.

 • افرادی که همیشه با عواملی همچون استفراغ، گیجی، حالت تهوع، ضربان در ناحیه گیجگاهی، دوبینی یا تاری دید، کاهش هوشیاری، تشنج و ضعف عضلات رو به رو هستند.
 • افرادی که همبشه با سردرد از خواب بیدار میشوند.
 • افرادی که سردرد در آن ها به شدت و با سرعت در دقیقه به اوج می رسد.
 • افراد مسن که دچار سردرد شده اند.
 • افراد مبتلا به بیماری سرطان که دچار سردرد شده اند چون سرطان باعث نقض ایمنی بدن میشود.
 • افرادی که سردردشان روز به روز بیشتر می شود و نمودار رو به رشد دارد.
 • افرادی که فاکتورهای بیماری های قلبی عروقی را دارا هستید و دچار سردرد یکطرفه جدید شده اند.

⛔ اگر به دنبال درمان سردرد هستید نکته بسیار مهم را در زندگیتان فراموش نکنید با بدنتان رفیق باشید و به خواسته های درست اعضایتان پاسخ مثبت بدهید . سلامتی در پی چنین فردی خواهد بود.

دکتر مجید کیهانی فرد متخصص مغز و اعصاب در تهران

برای پرسش از دکتر بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

ما را به اشتراک بگذارید
ممکن است شما دوست داشته باشید