متخصص مغز و اعصاب

عوارض بعد از سکته مغزی چیست

عوارض بعد از سکته مغزی چیست

بالاترین اولویت دکتر پس از سکته مغزی، جلوگیری عوارض بعد از سکته مغزی است، در واقع آنچه که بیش  از همه بیمار سکته مغزی را در معرض عوارض ماندگار قرار می دهد مسائلی است که در اثر مرگ سلولهای مغزی ایجاد می شود، و مسئله مهم دیگر جلوگیری از یک سکته مغزی دیگر است، پزشک باید مطمئن شود که بیمار در معرض سکته دیگری قرار ندارد و از نظر بالینی در شرایط مساعدی قرار گرفته است. معنی تمام اینها این است که باید تمام عوارض بعد از سکته مغزی درمان شوند و تحت کنترل باشند.

برخی از عوارض مسائلی هستند که به طور مستقیم و در اثر آسیب به مغز ایجاد می شوند به فرض مثال مشکلات حرکتی که برای بیمار اتفاق می افتد از جمله آنها هستند و برخی دیگر از موارد از جمله مسائلی هستند که پس از عوارض سکته مغزی و در اثر ناتوانی بیمار پدیدار می شوند، به فرض مثال، زخم بستر که ممکن است در اثر فلج و عدم توانایی بیمار در تحرک به وجود بیاید، افسردگی کلینیکال نیز از جمله آنهاست است.

شایعترین عوارض سکته مغزی عبارتند از

 • ادم مغزی و یا تورم پس از سکته مغزی که در واقع تجمع آب اضافی در فضای مغز که چه به شکل درون سلولی و چه برون سلولی اتفاق می افتد
 • پنومونی و یا عفونت تنفسی ،که در آن کیسه های هوای بیمار تحت تاثیر قرار می گیرند، این بیماری می تواند در اثر باکتری، ویروس، میکروارگانیسم ها و برخی از بیماری ها از جمله بیماریهای خود ایمنی نیز رخ دهد.
 • مشکلات و اختلالات بلع ،که در آن بیمار برای بلعیدن، مکیدن و یا جویدن غذا دچار مشکل می شود که می تواند منجر به مشکلاتی از جمله آسپیراسیون ریه شود.
 • عفونت دستگاه ادراری و کنترل مثانه که به گفته برخی پزشکان عفونی به عنوان سومین عارضه شایع پس از سکته مغزی طبقه بندی می شود، از جمله مسائلی است که به خصوص در افراد بالای ۷۰ سال پس از سکته با احتمال بالا اتفاق می افتد.
 • تشنج، فعالیت های نورونی که به طور همزمان و زیاده از حد در مغز ایجاد می شود و این فعالیت ها منجر به تشنج شده و یک سری علائم از جمله عوارض روانی و حرکات تونیک کلونیک ایجاد (حرکات ناخودآگاه، سریع و غیر قابل کنترل) می کند.

سکته مغزی و علائم سکته مغزی

تاثیر زمان در عوارض بعد از سکته مغزی بسیار زیاد است

 • افسردگی کلینیکال و یا افسردگی بالینی، با اینکه این بیماری روحی قابل درمان است ولیکن در اغلب موارد با ایجاد سکته مغزی به وجود می آید.
 • زخم بستر، کاهش حرکت در بستر و زخم هایی که تحت تاثیر این بی حرکتی در بدن ایجاد می شوند به زخم بستر معروف هستند.
 • انقباض عضلات و یا اسپاسم عضلانی در سکته مغزی از آن دسته عوارضی است که ممکن است بیمار در دست و مچ دست و یا بازو ایجاد دچار شود.
 • درد شانه، اگر در بازو، فلج و یا اختلالی ایجاد شود، این اختلال باعث کشیدگی دست و تحمیل بار و فشار بیشتر بر روی شانه می شود که همین امر باعث ایجاد درد در قسمت شانه می شود.
 • ترومبوز وریدی عمقی، لخته های خون ایجاد شده در پاها پس از سکته به دلیل بی حرکتی پا، فلج و یا ضعف آن اندام است.

اختلال بلع و عوارض بعد از سکته مغزی

چگونه عوارض بعد از سکته مغزی کاهش می یابد

دکتر مغز و اعصاب در این موارد بیمار را تحت نظارت و مانیتورینگ می گیرد، این نکته را بدانید که اگر کسی سکته کرده باشد می توان با رساندن به موقع او به مراکز درمانی، عوارض بعد از سکته مغزی را به حاقل رساند ولی اگر در زمان مقرر درمان اتفاق نیافتد برخی عوارض به طور مادام العمر با بیمار همراه خواهند شد، در همین سایت مطالب زیادی راجع به درمانهای سکته و بهترین زمان در درمان نوشته شده است، می توانید با مراجعه به مقالات با موضوع سکته، از این روشها و چگونگی انجام آنها اطلاع پیدا کنید.

مطالب مرتبط

به هر شکل در رابطه با عوارض بعد از سکته مغزی، پزشک شروع به درمانهای دارویی نموده و همچنین درمانهای فیزیکی از جمله توانبخشی و فیزیوتراپی تجویز می کند.

درمان عوارض بعد از سکته مغزی

عوارضی که در اثر سکته مغزی به وجود می آید بسته به آسیب مغزی و اینکه بیمار تا چه حد مورد حمایت روحی و همچنین حمایت مراقبتی اطرافیانش قرار بگیرد به لحاظ شدت و دوره درمان متفاوت خواهند بود، علاوه بر کارهایی که پزشک انجام می دهد از جمله دارو درمانی، عملهای جراحی، نظارت و پیگیری و تجویز فیزیوتراپی؛ لازم است تا اطرافیان نیز مواردی را مراعات و بیمار را تحت حمایت بگیرند، از جمله انجام دقیق ورزش ها و نکاتی که پزشک و فیزیوتراپ تجویز می کند و مواردی از جمله مسائل زیر

 • فیزیوتراپی، درمان فیزیوتراپی برای جلوگیری از درد شانه، ضعف عضلات، مشکلات رگهای خونی و مشکل انقباض اندام تجویز می شود.
 • چرخش بیمار به طور منظم برای جلوگیری از زخم بستر، لازم است تا بیمار در حالتهای مختلف قرار بگیرد تا دچار زخم بستر و درد ناشی از آن نشود، بنابراین اگر بیمار قادر به چرخش نیست بایست همراهان او را برای این کار همراهی کنند و هر چند مدت یکبار حالت خوابیدن او را تغییر دهند.
 • تمرینات ورزشی برای جلوگیری از بی اختیاری ادرار
 • تمرین تنفس عمیق و بلع برای جلوگیری از ایجاد پنومونی
 • درمانهای مشاوره ای و روانشناختی برای جلوگیری از ایجاد افسردگی بالینی

ترومبکتومی رگ بعد از سکته مغزی

عوارض بعد از سکته خفیف مغزی

هستند افراد زیادی که در اطراف ما زندگی می کنند و دچار یک سکته خفیف مغزی شده اند، این افراد با اینکه به ظاهر دچار مشکلات کمتری هستند ولیکن نتیجه تحقیقات نشان می دهد ضعف آنها در بسیار مسائل بیشتر شده و در زندگی روزمره آنها تاثیر گذار است، به همین دلیل مقاله بعدی به این بیماران تعلق گرفته است تا نتایج تجربیات بیماران با شما در میان گذاشته شود و به طور عینی با این عوارض آشنا شوید.

کلام آخر، توصیه پزشک برای همراهان

بیماری که سکته مغزی کرده است و دچار عوارض بعد از سکته مغزی شده اگر در شرایطی قرار بگیرد که این عوارض رفع نشده و یا مجددا دچار سکته شود به تدریج ناتوان شده و علاوه بر اینکه خود بیمار آسیب های جدی می بیند اطرافیان نیز درگیر مسائل مالی و جانی بیشتر می شوند بنابراین به رژیم غذایی بیماران بعد از سکته مغزی، مراقبت های آنها بعد از سکته مغزی، درمان عوارض بعد از سکته مغزی به خوبی توجه کنید تا بیمار بهبود یافته و بتواند به فعالیتهای اجتماعی خودش مشغول شود.

 

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3٫50 out of 5)

سوالات خود را با متخصص مغز و اعصاب در میان بگذارید

دکتر مجید کیهانی فرد متخصص مغز و اعصاب در تهران

ما را به اشتراک بگذارید
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارتباط با ما
تلفن: 02188770746
ایمیل